Być jak Włoszka – jak wprowadzić włoskie klimaty do naszej szarej codzienności?

Niestety koniec wakacji zbliża się nieubłaganie wielkimi krokami. Trzeba będzie rozpakować walizkę pełną pięknych wspomnień i wrócić do naszego szarego życia. Halo, halo! Wcale tak nie musi się stać. Zachowaj włoski klimat w swoim domu, dzięki czemu będziesz czuć się jak na wakacjach cały rok. Pomoże ci to również zachować optymizm i zarażać innych twoją pozytywną energią. Jak żyć po włosku w naszym chłodnym kraju?

Słodkie śniadania

Jeżeli mówimy o celebrowaniu posiłków, to Włosi zdecydowanie opanowali ten zwyczaj do perfekcji. Starsi i młodsi chętnie zasiadają wspólnie przy stole, na którym pojawiają się wszystkie specjały danego regionu. Włoskie śniadania różnią się diametralnie od naszych polskich posiłków o poranku. Najczęściej pierwszy posiłek w ciągu dnia jest na słodko. W piekarniach znajdziemy tzw. cornetto sfogliato, czyli rogaliki, które są łudząco podobne do francuskich croissantów. Ta włoska wersja zawiera zdecydowanie mniej masła, przez co jest lżejsza i odrobinę mniejsza. Tego typu rogaliki możemy znaleźć również w naszych polskich kawiarniach czy cukierniach, więc nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy sprawili sobie iście włoskie śniadanie.

Caffè, per favore!

Słodkości słodkościami, ale śniadanie nie może obyć się bez zbawiennej kawy, która uratuje nasz poranny spadek energii. Przyda nam się sprawdzony ekspres ciśnieniowy, który dość szybko przygotuje dla nas pełne aromatu espresso, które w mig postawi nas na nogi. Jednak o późniejszych porach dnia nie jest to zalecane, ponieważ może to powodować problemy z zaśnięciem. W tym przypadku świetnie sprawdzi się delikatniejsza kawa z odrobiną spienionego mleka. Warto zaopatrzyć swój kredens w filiżanki do cappuccino, które z pewnością przydadzą się podczas popołudniowego relaksu po pracy.

Włoskie seanse filmowe

Nic tak nie przywołuje wspomnień jak powrót do zdjęć z wakacji spędzonych w ulubionych włoskich zakątkach. Jednak jeszcze lepszym pomysłem na podtrzymanie wakacyjnej atmosfery będzie zorganizowanie włoskich seansów filmowych, podczas których zobaczymy zwiedzane przez nas miejsca z zupełnie innej perspektywy. Romantyczne historie z nutką włoskiego klimatu będą idealnym relaksem po ciężkim dniu. Koniecznie zobacz „Rzymskie wakacje”, „Listy do Julii” czy „Zakochani w Rzymie”.

Lekcje języka włoskiego

Niestety nie poczujesz w pełni włoskiego klimatu nie znając języka słonecznej Italii. Na szczęście nie należy on do tych trudnych, więc podstawowe zwroty opanujesz w ekspresowym tempie. Zapisz się na zajęcia grupowe w najbliższej szkole językowej. To świetna okazja do poznania wielu miłośników kultury Włoch i będziesz mógł dzielić się z nimi swoją pasją. Możecie organizować wspólne wieczory przy włoskim winie i pizzy. Ponadto, takie lekcje będą z pewnością wzbogacone o naukę włoskich gestów, które są znane prawie na całym świecie. Tym sposobem, kiedy kolejny raz zdecydujesz się na włoskie wakacje, będziesz wiedzieć czy ktoś ci winszuje czy cię obraża. Taka wiedza jest bezcenna.