Ekspres do kawy – który model będzie dla ciebie idealny?

W poniedziałkowy poranek jedyne o czym większość z nas marzy to sięgnięcie po filiżanki do espresso i delektowanie się świeżo zaparzoną kawą. Jednak do szczęścia brakuje nam ekspresu do kawy, który będzie przystosowany do naszych indywidualnych potrzeb. Każdy ma swój ulubiony sposób przygotowania tego aromatycznego napoju, a przecież o gustach się nie dyskutuje. Aby nasze potrzeby były w pełni zaspokojone, ważne jest wybranie odpowiedniego sprzętu, który umili nam rozpoczęcie kolejnego pracowitego dnia. Na rynku możemy znaleźć szereg różnego rodzaju ekspresów, a ich producenci prześcigają się w dodawaniu coraz nowocześniejszych funkcji, które ułatwią nam przygotowanie kawy. Który model wybrać? Oto przedstawiamy kilka rodzajów ekspresów do kawy i podrzucamy wskazówki czym kierować się przy wyborze idealnego sprzętu.

Kawiarki

Dla miłośników prawdziwej włoskiej kawy idealnym rozwiązaniem będzie kawiarka, czyli ekspres niskociśnieniowy. To urządzenie składa się z dzbanka, który jest umieszczony w środku sitka na kawę i dolnego pojemnika na wodę. Metoda zaparzania kawy w kawiarce jest niezwykle prosta, a polega na ustawieniu urządzenia na kuchence na małym ogniu. Jeżeli posiadasz kuchenkę indukcyjną, to weź ten fakt pod uwagę wybierając kawiarkę, która powinna być do niej przystosowana. Można również znaleźć na rynku kawiarki elektryczne wzbogacone o bazę elektryczną oraz czasomierz, który zaprogramuje urządzenie tak, aby przygotował kawę o ustawionej przez nas godzinie. Niestety główną wadą kawiarek jest długi czas przygotowywania kawy, jednak dzięki temu cieszą się dość niską ceną.

Ekspresy przelewowe

Wielu smakoszy twierdzi, że napój przygotowany w tym rodzaju ekspresu przypomina tzw. „kawę po turecku”, jednak problem z pływającymi fusami znika dzięki użyciu filtra. Jest niezwykle łatwy w obsłudze. Należy jedynie wsypać odpowiednią ilość ulubionych zmielonych ziaren do pojemnika z filtrem i wcisnąć przycisk. Wrzątek dozuje się stopniowo i sączy się do dzbanka. Tym sposobem przygotowana kawa zawiera o wiele więcej kofeiny niż ta z innych ekspresów. Ogromną zaletą ekspresów przelewowych jest ich niska cena, jednak klientów często odstrasza czas przygotowywania kawy, który zajmuje nawet 10-15 minut.

Ekspresy kapsułkowe

Jedną z podkategorii ekspresów ciśnieniowych są ekspresy na kapsułki. Jak sama nazwa wskazuje potrzebujemy specjalnych kapsułek zawierających wybraną przez nas kawę. Przygotowywanie napoju w tym rodzaju ekspresu jest dziecinnie prosta. Polega na włożeniu kapsułki do wyznaczonego miejsca, przystawieniu filiżanki pod dozownik i gotowe. Wystarczy jedynie kilka sekund, aby móc delektować się ulubioną kawą. Wiele modeli wzbogacono o funkcję przygotowywania wybranej herbaty lub gorącej czekolady w kapsułkach. Tego rodzaju sprzęt zajmuje bardzo mało miejsca i nie jest drogi. Niestety inaczej jest z samymi kapsułkami, które w porównaniu z kawą w ziarnach lub mieloną są o niebo droższe. Dodatkowo wybierając producenta ekspresu przywiązujemy się również do kapsułek przez niego produkowanych, które nie zawsze cieszą się dobrą jakością.

Dodaj komentarz