Hygge – jak być szczęśliwym po skandynawsku?

Jeszcze kilka lat temu nastało szaleństwo na wszystko, co związane z kulturą francuską i paryskim życiem. Każda kobieta chciała wyglądać jak rodowite Paryżanki pełne wdzięku, elegancji i cieszące się nieskazitelną figurą, mimo zajadania się licznymi croissantami. Kolejną falą były trendy azjatyckie, które zdominowały rynek kosmetyczny kolorowymi maseczkami i kremami ze śluzem ślimaka. Obecnie zapanowała moda na bardziej skandynawskie klimaty i życie według zasad tzw. filozofii hygge.

Czym właściwie jest hygge i jak wprowadzić je do naszej szarej codzienności?

Przepis na szczęście instant

Termin hygge w wolnym tłumaczeniu oznacza komfort, relaks i radość czerpana z codziennego życia. Elementy tej filozofii są związane ze wszystkim co jest miękkie, przytulne, spokojne, a przede wszystkim przyjemne.

Delektuj się kawą

Kawa jest nieodłącznym elementem codzienności Skandynawów. Szwedzi piją największe ilości kawy na świecie, a w drodze na podium depczą im po piętach Finowie. W ich harmonogramie dnia na stałe wpisana jest przerwa zwana „fika”, podczas której odstresowują się przy filiżance gorącego napoju i cynamonowych słodkościach. Zainwestuj więc w praktyczny ekspres do kawy oraz stylowe filiżanki do cappuccino, które wzorem Szwedów będą niezbędne do celebrowania chwili wytchnienia od pracy. Postaraj się zadbać, aby nic cię nie rozpraszało. Skup całą uwagę na smaku i aromacie kawy, który cię zrelaksuje i doda energii do działania na resztę pracowitego dnia.

Świeczki

Ze względu na swoje położenie geograficzne kraje skandynawskie niezwykle cierpią z powodu nielicznych promieni słonecznych, które docierają do nich przez bardzo krótki okres w roku. Jesienią i zimą konieczne jest funkcjonowanie przy sztucznym świetle niemal od rana do nocy. Kiedy wstają- jest ciemno, wychodzą z pracy- również ciemno, a kiedy kładą się spać- nadal panuje ciemność. Nic więc dziwnego, że starają się tą ciemność jakoś złagodzić nie zużywając ogromnych pokładów energii elektrycznej. Aby uniknąć wpadnięcia w depresję, wyznawcy hygge wykorzystują świeczki, które rozstawiają we wszystkich pomieszczeniach. Widok palącego się płomienia świecy działa uspokajająco i relaksująco. Nie boją się wywołania pożaru, ponieważ mieszkańcy Skandynawii bardzo rzadko mają w swoich oknach firanki czy zasłony.

Odpoczywaj na łonie natury

Nawet jeżeli jesteś zwolennikiem miejskich klimatów, zapewnij sobie chwilę oddechu wybierając się na spacer do parku. Wycisz dźwięk smartfona i pozwól sobie na odcięcie się od wszelkich bodźców, które cię martwią i stresują. Jeżeli masz więcej wolnego czasu w weekend, wybierz się na wycieczkę za miasto. Wędrówki po lesie działają niezwykle oczyszczająco. Nic cię nie rozprasza i możesz spokojnie pozbierać myśli, które wirowały w twojej biednej głowie. Wyniki najnowszych badań naukowych wykazują, że spędzanie czasu na terenach zielonych pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie, obniża znacząco poziom stresu i sprawia, że mniej się złościmy.

Dodaj komentarz