Najdroższe kawy świata – czy są warte swojej ceny?

Kiedy budzimy się o poranku potrzeba nam naprawdę niewiele do pełni szczęścia. Filiżanka gorącej, aromatycznej kawy wystarczy, aby przygotowania do dnia pełnego nowych wyzwań stały się o wiele przyjemniejsze. Niektórzy w tych momentach są tak zaspani, że jest im zupełnie obojętnie czy skorzystają z ulubionego kubka lub skąd pochodzą ziarna kawy. Wśród miłośników tego kofeinowego napoju są jednak tacy, którzy gardzą byle czym i nie tkną filiżanki do espresso, która nie zawiera najwyższej jakości aromatu. Czym charakteryzują się najdroższe kawy świata i czy są warte swojej ceny?

Kopi Luwak- najdroższa kawa na świecie

Ten gatunek już dawno temu został okrzyknięty mianem najdroższej kawy świata. W czym tkwi jej sekret? Otóż ziarna kawowców, które porastają tereny Indonezji są pożywieniem dla zwierzątek zwanych cywetami. Ich układ pokarmowy trawi jedynie miąższ owoców, natomiast pozostałości są wydalane i przetwarzane na kawę. Dzięki temu zabiegowi znika gorzki posmak ziaren kawowca. Najwierniejsi fani tego gatunku potrafią wydać krocie, jednak coraz częściej producenci oszukują klientów. Często przygotowuje się mieszanki dodając zwykłych ziaren. Ponadto, w celu przyspieszenia produkcji cywety są zamykane w klatkach i zmuszane do spożywania w stresie ogromnych ilości ziaren kawowca. Dlatego warto kupować u sprawdzonych i certyfikowanych sprzedawców.

Hawaiian Kona

Ta niezwykle ekskluzywna kawa jest uprawiana na zboczach wulkanów na Hawajach. Zawiera delikatny aromat z orzechową nutą. Czemu zawdzięcza swój wyjątkowy smak? To dzięki warunkom atmosferycznym oraz wulkanicznej glebie, która zawiera liczne minerały. Cena kilograma ziaren tego gatunku oscyluje w granicach 900 złotych, lecz według smakoszy jest warta każdej wydanej złotówki.

Fazenda Santa Ines

Ten gatunek pochodzi z brazylijskich plantacji, gdzie korzysta się jedynie z tradycyjnych metod uprawy. Kilogram kawy tego typu może kosztować nawet do 400 złotych. Podobno jej smak jest niepowtarzalny. Łączy w sobie smak karmelu i cytryny z domieszką goździków. Taka mieszanka z pewnością wywołuje szaleństwo w kubkach smakowych.

Los Planes

Jest to kolejny gatunek kawy pochodzący z Ameryki Południowej. Uprawiany jest na górzystych terenach Salwadoru. W esencji tej kawy dominuje smak mandarynek połączonych z delikatną nutą brązowego cukru. Za taką przyjemność trzeba zapłacić około 300 złotych za kilogram ziaren.

Yauco Selecto

Ta kawa cieszy się wieloletnią tradycją kultywowaną na terenach Portoryko. Miłośnicy słodyczy wyczują w tym gatunku mocny aromat czekoladowy. Niestety produkcja jest mocno ograniczona, dlatego cena kilograma waha się w okolicach 300 złotych.

Black Ivory Coffe

Jest drugą najbardziej ekskluzywną kawą na świecie stworzoną na wzór przepisu Kopi Luwak. W tym przypadku wykorzystuje się odchody słoni. Dzięki temu, że słoniowa dieta jest bogata w owoce, producent chwali się intensywnym owocowym aromatem swoich wyrobów. Ponadto, gorycz jest niwelowana przez kwasy żołądkowe zwierząt. Niestety produkcja jest mocno zależna od zbiorów, przez co cena również waha się z roku na rok.

Dodaj komentarz