Zalety picia kawy – dlaczego warto codziennie sięgać po kawę?

Od lat naukowcy spierają się o pozytywne i negatywne skutki picia kawy. Jedna strona apeluje o rozsądek w spożywanych ilościach, które w nadmiarze mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Jednak druga strona podkreśla znaczenie kawy w naszej codziennej diecie oraz jej pozytywny wpływ nie tylko na zdrowie fizyczne, ale także duchowe. A zatem jakie są zalety picia kawy?

Czy rzeczywiście dzięki niej jesteśmy szczęśliwsi?

Pobudzenie za zawołanie

Nie od dziś słowo kofeina natychmiastowo kojarzymy z piciem kawy. Ta substancja działa na organizm niezwykle pobudzająco i skutecznie wspomaga walkę ze zmęczeniem. Po pełne filiżanki do espresso często sięgają studenci, którzy podczas sesji egzaminacyjnej potrzebują wsparcia ich sprawności myślenia i koncentracji. Służy nam pomocą, kiedy nasza praca wymaga maksymalnego skupienia. Jak to się dzieje? Kofeina wpływa na korę mózgową przez co produkuje więcej adrenaliny.

Naturalny kosmetyk

Dzięki zawartym w niej antyoksydantom, kawa znalazła swoje zastosowanie również w produktach kosmetycznych, takich jak kremy, balsamy, maseczki i peelingi. Napar z kawy ma właściwości odmładzające i ujędrniające, dlatego jest tak często wykorzystywany w walce z cellulitem.

Odżywienie dla włosów

Jeżeli masz problem ze słabymi i wypadającymi włosami, to ratunkiem dla twojej niezbyt bujnej czupryny będzie płukanka kawowa. Zawarta w nich kofeina pobudza mieszki włosowe, dzięki czemu wspiera ich porost. Warto kilka razy w tygodniu wcierać ją w skórę głowy, a szybko zobaczysz zadowalające efekty tej naturalnej odżywki.

Pogromca depresji

Aromat i smak kawy poprawia nasze samopoczucie już po pierwszym łyku. Swoją zasługę ma też kofeina, która blokuje receptory informujące organizm o zmęczeniu. Dzięki temu odczuwamy nagły przypływ energii i pozytywnego myślenia. Naukowcy twierdzą, że wypicie dwóch filiżanek kawy dziennie może nas uchronić przed depresją, która staje się coraz bardziej powszechna w dzisiejszych czasach.

Stop cukrzycy

Coraz częściej wspomina się o cukrzycy, która powoli staje się chorobą cywilizacyjną. Kofeina zawarta w kawie może nam pomóc ustrzec się przed tą przykrą dolegliwością poprzez podniesienie poziomu insuliny we krwi. Niestety osoby, które już zostały dotknięte przez tę chorobę powinny uważać na ilość wypijanych filiżanek, ponieważ kawa podnosi poziom cukru. Tym sposobem można stwierdzić, że kofeina działa dwubiegunowo przez co chroni przed zachorowaniem na cukrzycę, lecz nie jest lekiem. Warto również pamiętać, że kawa traci swoje wartości, gdy ją posłodzimy lub dodamy tłustego mleka. Najzdrowsza jest czarna kawa bez cukru, ani mleka.

Pomocnik w walce o linię

Osoby chcące pozbyć się zbędnych kilogramów również powinny sięgnąć po filiżankę espresso. Kofeina przyspiesza nasz metabolizm, co z kolei wpływa pozytywnie na szybsze spalanie kalorii. Tym sposobem zachowując jednocześnie zdrową dietę stymulujemy nasz organizm do zużycia odłożonej tkanki tłuszczowej.

Dodaj komentarz